"Nauka u progu trzeciego tysiąclecia"
Książki można zamawiać w naszej księgarni internetowej

Na szaro - tytuły wyczerpane, tych zamawiać w księgarni nie można.

DNA. Tajemnica życia

James D. Watson i Andrew Berry

ISBN 83-85458-93-X
stron 440, cena: 79,90
oprawa twarda, format 165 * 230
238 ilustracji barwnych

Najnowsza książka profesora Watsona, odkrywcy struktury DNA i laureata Nagrody Nobla, to fascynujący przewodnik po świecie genów i DNA. Lektura obowiązkowa!


Więcej o książce

E = mc2
Historia najsłynniejszego równania w dziejach świata
David Bodanis


tł. Piotr Amsterdamski
ISBN: 83-85458-48-4, stron 272, cena: 34,90 zł

oprawa twarda, ilustracje cz.-b.


David Bodanis fascynująco opisuje ciąg zdarzeń, który doprowadził Einsteina do odkrycia jego przełomowej teorii. Wędrujemy przez XVIII-wieczny Londyn i Paryż, Szwajcarię przełomu XIX i XX wieku, włoskie i niemieckie laboratoria, okupowaną przez hitlerowców Norwegię, by wreszcie 8 sierpnia 1945 roku trafić nad Hiroszimę. Na tym jednak nasza podróż się nie kończy...

Geny a charakter
Jak sobie radzić z genetycznym dziedzictwem

Dean Hamer, Peter Copeland

tł. Jacek Suchecki
ISBN: 83-85458-76-X
 stron 320, cena: 39 zł
oprawa twarda

Spór "natura czy kultura", "wychowanie czy dziedziczność" jest głęboko zakorzeniony w ludzkiej kulturze. Dziś, na początku nowego tysiąclecia, rozstrzygnięcie tego dylematu przez naukę wydaje się o wiele bliższe. Najnowsze odkrycia i ich konsekwencje przedstawia w tej książce wybitny amerykański genetyk, odkrywca - między innymi - "genu homoseksualizmu".

Genetyczne piekło
Biologia siedmiu grzechów głównych
 John Medina

tł. Joanna i Przemysław Turkowscy
ISBN: 83-89291-06-1,
stron 456, cena: 44 zł
oprawa twarda

Czy współczesna nauka potrafi rozstrzygnąć odwieczny spór
natura czy kultura? Czy łakomstwo jest zakodowane w naszych genach? Czy kiedyś doczekamy się pigułki na gniew, zazdrość i pychę? Czy nauka położy kres ludzkiej skłonności do grzechu? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swojej książce profesor John Medina, znany biolog molekularny i ceniony popularyzator nauki.

Historia naturalna bogaczy
Raport z badań terenowych

Richard Conniff

tł. Piotr Amsterdamski
ISBN: 83-85458-91-3,
stron 408 + VIII, cena: 40 zł
oprawa twarda

Jeżeli kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa, to skąd, do diabła, wzięli się bogacze? to jedno z pytań, które zadaje Richard Conniff, znany i wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami dziennikarz i eseista, publikujący między innymi w Smithsonian, National Geographic, Worth i Architectural Digest.
Conniff z perspektywy naturalisty i biologa ewolucyjnego przygląda się najbogatszym przedstawicielom naszego gatunku i portretuje tę szczególną grupę z wielką dociekliwością i olbrzymią dozą poczucia humoru. Ukazujś zaś na ich przykładzie kwestie społecznej hierarchii, dominacji, seksu i terytorializmu, Conniff sięga do porównań z innymi, równie dla nas egzotycznymi gatunkami
od hubar po bonobo. Podobieństwa zachowań, przynajmniej czasami, okazują się szokujące.

I stał się człowiek
Ewolucja i wyj±tkowo¶ć człowieka
Ian Tattresall
 
tł. Marcin Ryszkiewicz
ISBN: 83-85458-87-6
stron 272, cena: 37 zł
oprawa twarda

Ian Tattersall jest kuratorem wydziału antropologii Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Jest też światowej sławy paleontologiem, biologiem ewolucyjnym oraz specjalistą od lemurów i cenionym ekspertem od skamieniałości. Ma w dorobku ponad sto publikacji w czasopismach naukowych i kilkanaście książek. W książce I stał się człowiek Tattersall pisze o najgłębszej ze wszystkich tajemnic: jak to się stało, że gatunek Homo sapiens podporządkował sobie Ziemię, i dlaczego tak bardzo różnimy się od naszych kopalnych przodków i od najbliższych ewolucyjnych krewnych.

Kobieta, której nigdy nie było

Sarah Blaffer Hrdy

tł. Marcin Ryszkiewicz

ISBN: 83-85458-94-8,

stron 340, cena: 39 zł
oprawa twarda

Kobieta, której nigdy nie było wkrótce po ukazaniu się jednogło¶nie uznana została przez krytyków i czytelników za przełomow± syntezę feminizmu i teorii ewolucji.

To wspaniała książka. Świetna lektura, a zarazem wielka, naukowa rozprawa o seksie i statusie wśród naczelnych.  

Alison Jolly, American Scientist

Wśród prac poświęconych ewolucji i behawiorowi prymatów a więc i nas samych ksiażka Hrdy nie ma sobie równych []. To fascynujący obraz nacisków ewolucyjnych, które ukształtowały naturę mężczyzn i naturę kobiet.

Dorothy Cheney, Science

Korporacyjne zwierzę

Jak radzić sobie z besti±, która w nas tkwi
Richard Connff

tł. Piotr Amsterdamski
ISBN: 83-85458-87-5,
stron 432, cena: 44 zł
oprawa twarda
Fascynuj±ce safari w korporacyjnej dżungli. Bardzo interesuj±ce obserwacje organizacyjnych prymatów żeruj±cych w firmowych gabinetach.

Desmond Morris, autor Nagiej małpy

Tym razem historia naturalna ludzkich zachowań w pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś
o sobie (a przy okazji o tym, jak staliśmy się tym, kim jesteśmy), przeczytaj koniecznie. Na pewno nie pożałujesz.

Seth Godin, autor All Marketers Are Liars

 

 

PATRONAT MEDIALNY: „Przekrój”, merlin.pl, „ELLE”, „Kurier Akademicki"

Kres pewności
Czas, chaos i nowe prawa natury
Ilya Prigogine, Elizabeth Stengers
 
ISBN: 83-85458-44-1
stron 272, cena 37 zł
oprawa twarda
 
Ilya Prigogine, laureat Nagrody Nobla i jeden z twórców teorii chaosu z wielką wiedzą i erudycją (i charakterystyczną intelektualną przekor±) prowadzi czytelnika przez deterministyczny chaos, termodynamikę procesów nieliniowych i problemy kosmologiczne ku pytaniu o to, jak pogodzić prawa fizyki z subiektywną rzeczywistością

Nauka a kreacjonizm

O naukowych uroszczeniach teorii inteligentnego projektu
pod redakcją Johna Brockmana

 
tł. Dariusz Sagan i Sławomir Piechaczek
ISBN: 978-83-85458-29-6;
stron 304, cena: 38 zł
oprawa twarda

Doskonała prezentacja współczesnego ewolucjonizmu oraz fascynuj±cy przegl±d autentycznych pytań i problemów, przed którymi staje współczesna nauka. Ksi±żkę uzupełnia specjalne Posłowie do polskiego wydania, opisuj±ce starania polskich kreacjonistów o przeniknięcie do szkół (i reakcje na ten fakt).

Autorzy tomu:John Brockman, Jerry A. Coyne, Leonard Susskind, Daniel C. Dennett, Nicholas Humphrey, Tim D. White, Neil H. Shubin, Richard Dawkins, Frank J. Sulloway, Scott Atran, Steven Pinker, Lee Smolin, Stuart A. Kauffman, Seth Lloyd, Lisa Randall, Marc D. Hauser, Scott D. Samson.
 

Więcej o książce

PATRONAT MEDIALNY: interia.pl, "Polityka", merlin.pl, racjonalista.pl, "Gazeta Studencka", "¦wiat Nauki"

Nowy Renesans

Granice nauki
pod redakcją Johna Brockmana

 

tł. Piotr J. Szwajcer i Anna E. Eichler

 ISBN: 83-85458-95-6, stron 408

oprawa twarda, cena: 44

 

Nowy Renesans to próba eksploracji intelektualnego krajobrazu współczesności. Staram się w tej książce śledzić rewolucyjne prace i idee najwybitniejszych przedstawicieli tak różnych dziedzin wiedzy jak nauki komputerowe, kosmologia, nauki o poznawaniu (cognitive science) czy biologia ewolucyjna. Ci ludzie sprzeczają się ze sobą, ale i uczą się od siebie wzajem, a to, czego się nauczyli, stosują we własnej pracy. Do tego grona należ± między innymi biolog ewolucyjny Helena Cronin, filozof Daniel C. Dennett, biogeograf Jared Diamond, analityk technologii Ray Kurzweil, bioantropolog Richard Wrangham, przedstawiciele nauk komputerowych: Rodney Brooks, David Gelernter, Jaron Lanier, Marvin Minsky, Hans Moravec i Jordan B. Pollack; nauk o poznawaniu: Andy Clark i Marc D. Hauser; psychologowie Stephen M. Kosslyn i Steven Pinker; fizycy: David Deutsch, Alan Guth, Seth Lloyd, Lisa Randall, Martin Rees, Lee Smolin i Paul Steinhardt.
 

W Nowym Renesansie pragnę ukazać od wewn±trz przewrót, jaki właśnie następuje, gdyż dyskusje, które możemy tu śledzić, będą wyznaczać kierunki rozwoju nauki w najbliższych dekadach. [John Brockman; fragment Wstępu]

Piękni, zdrowi, witalni...

O rzeczach, które lubimy kupować, o tych, które kupować musimy, i o tych, z których na co dzień korzystamy
John Emsley

tł. Piotr J. Szwajcer i Anna E. Eichler

ISBN: 83-85458-86-7, stron 372, cena: 33 zł

oprawa broszurowa "ze skrzydełkami"

format 122 * 195


Wyprawa w świat chemii i "chemikaliów". Warto! Książka uzupełniona jest o Słowniczek podstawowych terminów chemicznych oraz Wykaz witamin i spis substancji dodawanych do żywności i kosmetyków (E-100 do E-967).
Tę książkę można traktować jako poradnik, do którego warto sięgnąć zawsze, gdy chcemy wiedzieć, co kupujemy, czym nas straszą i czym nas faszerują.
„Publishers Weekly”

Więcej o książce

 

PATRONAT MEDIALNY: „Wiedza i Życie”, merlin.pl, wizaż.pl

Porady seksualne doktor Tatiany dla wszystkich stworzeń dużych i małych
Wprowadzenie do biologii ewolucyjnej seksu
Olivia Judson

tłum. Marcin Ryszkiewicz
ISBN: 83-85458-92-9,
stron 368, cena 39,90
oprawa twarda

 

 

 

Porady seksualne dr Tatiany ukazuj± się od kilku lat jako stała rubryka w londyńskim „The Economist”. Zebrane w jednym tomie i uzupełnione o najnowsze odkrycia biologów i ewolucjonistów zyskały już sympatię i uznanie czytelników i recenzentów z kilkunastu krajów. Ta książka to nieodzowna lektura dla wszystkich, których interesuje ewolucja seksu i płci oraz obyczaje seksualne w świecie zwierząt (a i ludzi, bo również o naszym gatunku można się od dr Tatiany sporo dowiedzieć). Spodoba się też tym, którzy cenią w lekturze rzadkie bardzo u autorów prac popularnonaukowych połączenie kompetencji i wiedzy, umiejętności jej przekazywania oraz... poczucia humoru.

Przetrwają najpiękniejsi
Wprowadzenie do nauki o pięknie
Nancy Etcoff

tł. Dominika Cie¶la
ISBN: 83-85458-46-8
stron 372, cena: 39 zł
oprawa twarda

Dr Nancy Etcoff z Harvard Medical School pisze o tym, dlaczego wszystkie znane ludzkie cywilizacje tak wiele uwagi przywi±zywały do ludzkiej urody. Sięgając do dorobku wielu dyscyplin naukowych - od historii, antropologii i socjologii po biologię i psychologię ewolucyjną – Etcoff tłumaczy sprawy od najprostszych (dlaczego mężczyźni wolą blondynki), po kwestie złożone i chętnie dotychczas przemilczane – jak ewolucja nagradza urodę i jakie są tego konsekwencje dla ludzkich społeczeństw.
 

Czas, przestrzeń, rzeczy
B.K. Ridley

tł. Zbigniew Majewski
ISBN: 83-85458-77-8,
 stron 288, cena: 34 zł
oprawa twarda

Książka uznawana za najlepsze (i najzabawniejsze) wprowadzenie do współczesnej fizyki. Pierwsze wydanie ukazało się w roku 1980 (w Polsce w 1986), a wydanie będące podstawą naszej edycji, uzupełnione, poprawione i rozszerzone o trzy nowe rozdziały, w roku 1996. Profesor Ridley w kolejnych odsłonach - od rzeczy najprostszych po najtrudniejsze pojęcia i koncepcje - ukazuje obszar badań współczesnej fizyki.

 

 

 

Dlaczego rzeczy są takie, jakie są?
B.S. Chandrasekhar


tł. Piotr Amsterdamski
ISBN: 83-85458-41-7,
stron 384, cena: 46 zł
oprawa twarda

Przystępny wykład fizyki materii skondensowanej, czyli mówi±c "normalnym językiem" - a tak wła¶nie napisana jest ksi±żka - opowie¶ć o tym, dlaczego srebrne łyżeczki nagrzewaj± się w szklance herbaty, a metale przewodz± pr±d. Przy okazji - obraz ¶wiata, jaki daje nam teoria kwantowa i... krótki słownik podstawowych pojęć, terminów i stałych fizycznych.

 

 

 

 

 

 

 

Gödel. Życie i logika
John Casti, Werner DePauli

tł. Piotr Amsterdamski
ISBN: 83-85458-79-4,
stron 192, cena: 29 zł
oprawa twarda

 
Kim był ten wspaniały matematyk, którego wielu uznaje za największego logika od czasów Arystotelesa? Kim był człowiek, który wstrz±sn±ł podwalinami dwudziestowiecznej nauki, pod koniec życia za¶ usiłował za pomoc± praw logiki dowie¶ć istnienia Boga? Jakie znaczenia ma dla nas dzi¶ zasada niekompletno¶ci, jeden z najważniejszych wyników współczesnej logiki? Jakie ma konsekwencje w informatyce, logice, teorii złożono¶ci?
John L. Casti, matematyk, ceniony ekspert od teorii złożono¶ci i znany autor ksi±żek popularnonaukowych oraz Werner DePauli, wykładowca w Instytucie Statystyki i Nauk Komputerowych Uniwersytetu Wiedeńskiego, napisali ksi±żkę Życie i logika, by fascynuj±c± postać Gödla i jego jeszcze bardziej fascynuj±ce dokonania naukowe przybliżyć czytelnikom-niespecjalistom.

 

 

 

Golem, czyli co trzeba wiedzieć o nauce
Harry Collins, Trevor Pinch
 
tł. Anna Tanalska-Dulęba,
ISBN: 83-85458-75-1,
stron 224, cena: 29 zł
oprawa twarda

Autorzy ksi±żki, socjologowie nauki, szczegółowo opisuj±c niektóre spory i kontrowersje nauki - od badań nad chemicznym transferem pamięci, poprzez "odkrycie" zimnej syntezy, po poszukiwanie promieniowania grawitacyjnego - ukazuj±, jak często mylimy się dostrzegaj±c w naukach ¶cisłych i przyrodniczych tylko beznamiętn± konfrontację empirii z teori±, zapominaj±c o tym, że naukę uprawiaj± ludzie.

 

 

 

Jak to jest
Naukowy przewodnik po Wszechświecie

w opracowaniu Johna Brockmana i Katinki Matson
 
tł. zbiorowe
ISBN: 83-85458-67-0,
stron 320, cena: 33 zł
oprawa twarda

Kiedy zacz±ł się czas? Dlaczego niektórzy ludzie maj± czarn± skórę? Jaka jest różnica między mózgiem a umysłem? Sk±d wzięła się ¶mierć? Jakie s± dobre, a jakie niedobre powody, by w co¶ wierzyć? Sk±d wzięło się tabu kazirodztwa? Co działo się przed Wielkim Wybuchem?... To tylko kilka z pytań, na które odpowiadaj± między innymi Dawkins, Smolin, Guth, Dennett, Margulis, Stewart...

 

 

Krótka historia nieskończoności
Achilles i żółw w kwantowym Wszech¶wiecie
Richard Morris

tł. Jerzy Kowalski-Glikman
ISBN: 83-85458-43-3,
stron 312, cena: 39 zł
oprawa twarda

Doskonale napisany, przystępny wykład historii i współczesnego stanu naukowych potyczek z nieskończono¶ci± i nieskończono¶ciami, które uczeni spotykaj± w fizyce i matematyce. Jak sobie z problemem wielko¶ci infinitezymalnych radzono kiedy¶, jak groĽby nieskończono¶ci unika fizyka - od Newtona, po teorię superstrun?

 

 

Kwark i jaguar
Przygody z prostotą i złożonością
Murray Gell-Mann

tł. Piotr Amsterdamski,
ISBN: 83-85458-53-0,
stron 512, cena: 36 zł
oprawa twarda

Murray Gell-Mann, twórca teorii kwarków, laureat Nagrody Nobla, jest jednym z założycieli Instytutu Santa Fe i twórców nowego podej¶cia do problemu złożono¶ci w fizyce i przyrodzie. Kwark i jaguar to fascynuj±cy opis interdyscyplinarnych badań prowadzonych w Santa Fe i nowych pytań, które stawia sobie współczesna nauka: o naturę procesów samoorganizacji, o ewolucję, o chaos i porz±dek...

 

 

Narodziny galaktyk
George Smoot, Keay Davidson

tł. Piotr Amsterdamski
ISBN: 83-85458-60-3,
stron 374, cena: 30 zł
oprawa twarda

George Smoot, był jednym z twórców i szefów zorganizowanego przez amerykańsk± agencję badań kosmicznych NASA projektu COBE (Cosmic Background Explorer), który doprowadził do empirycznego potwierdzenia teorii Wielkiego Wybuchu. Narodziny galaktyk to fascynuj±cy zapis historii projektu i badań, a zarazem przystępny wykład dziejów koncepcji narodzin Wszech¶wiata.

 

 

 

Na tropach przeznaczenia

Z dziejów przepowiadania przyszłości
Paul Halpern

 
Przekład Piotr Amsterdamski
stron 304, cena: 40 zł
ISBN 83-85458-89-1
oprawa twarda

Paul Halpern, profesor fizyki z filadelfijskiego University of the Sciences, znany jest nie tylko ze swego dorobku naukowego, ale również jako autor wielu publikacji przeznaczonych dla szerszego grona czytelników (w Polsce ukazały się jego Struktura wszech¶wiata i Łowcy planet). W swojej najnowszej ksi±żce, Na tropach przeznaczenia, prowadzi nas szlakiem długiej historii prób zgłębiania przyszło¶ci: od wyroczni delfickiej, poprzez zbiór zawiłych czterowierszy Nostradamusa i tajniki
kodu Biblii aż po współczesne laboratoria i instytuty badawcze.

Profesor Halpern, sam będ±c naukowcem, nie ma najmniejszych w±tpliwo¶ci, że wła¶nie nauka jest najlepszym przewodnikiem po tajemniczym labiryncie przyszłych zdarzeń. Czy jednak dzięki mechanice kwantowej, matematyce chaosu oraz teorii złożono¶ci i samoorganizacji mamy choć niewielk± szansę dowiedzieć się, co tak naprawdę skrywa przed nami zasłona czasu?

 

 

Pasja poznawania

Lewis Wolpert, Alison Richards
 
tł. Anna Tanalska-Dulęba

ISBN: 83-85458-40-9,

stron 352, cena: 43 zł
oprawa twarda
 
Profesor Lewis Wolpert i Alison Richards z BBC w fascynuj±cych rozmowach z wybitnymi uczonymi - od fizyków cz±stek elementarnych po przedstawicieli medycyny - próbuj± odpowiedzieć na pytania, dlaczego ludzie uprawiaj± naukę i w jaki sposób udaje im się odkrywać rzeczy naprawdę nowe. W¶ród rozmówców między innymi - Diamond, Lovelock, Lewontin, Gell-Mann, Glashow, Margulis...

Procesor Feynmana
Wprowadzenie do obliczeń kwantowych
Gerard Milburn
 
tł. Piotr Amsterdamski
ISBN: 83-85458-42-5
stron 240, cena: 35 zł
oprawa twarda

George Milburn jest profesorem fizyki i jednym z najwybitniejszych specjalistów od technologii kwantowych. Procesor Feynmana to pierwszy w literaturze popularnonaukowej wykład o zastosowaniach mechaniki kwantowej i opartych na niej technologii do budowy komputera, którego moc obliczeniowa przewyższać będzie o kilkadziesi±t rzędów wielko¶ci moc najszybszych konstruowanych dzisiaj maszyn.

 

Przepis na człowieka
Marcin Ryszkiewicz

ISBN: 83-85458-57-3
stron 360, cena: 26 zł
oprawa twarda

 

Doktor Marcin Ryszkiewicz, pracownik Muzeum Ziemi PAN, autor licznych ksi±żek i znany popularyzator nauki, w ¶wietle najnowszych odkryć antropologii, paleobiologii i paleontologii przedstawia historię narodzin i ewolucji Homo sapiens. Przepis na człowieka to zarazem krótki wykład dziejów ludzkiej my¶li o pochodzeniu naszego gatunku i katalog pytań, na które nauka nadal poszukuje odpowiedzi.

Teoria chaosu a filozofia

Michał Tempczyk

ISBN: 83-85458-68-9
stron 348, cena: 29 zł
oprawa twarda

 

Profesor Tempczyk specjalizuje się w metodologii nauki i w filozofii nauk przyrodniczych, a od kilku lat zajmuje się przede wszystkim problematyk± filozoficznych implikacji teorii chaosu. Teoria chaosu a filozofia to zarazem przystępny wykład podstaw teorii, która zrewolucjonizowała naukę końca dwudziestego wieku, jak i próba podsumowania jej epistemologicznych i ontologicznych konsekwencji.

Trzecia kultura

w opracowaniu Johna Brockmana
 
tł. zbiorowe
ISBN: 83-85458-58-1
stron 530, cena: 41 zł
oprawa twarda

 

Obraz najważniejszych pytań i problemów współczesnej nauki w oczach najwybitniejszych uczonych końca XX wieku. W¶ród autorów zamieszczonych w tomie esejów między innymi Dawkins, Gell-Mann, Gould, Margulis, Penrose, Smolin, Guth, Dennett, Minsky...

 

Najważniejsza ksi±żka o tym, jak tworzy się naukę w ocenie „New Scientist”.

Zmarszczki na kosmicznym morzu

W poszukiwaniu fal grawitacyjnych

David Blair, Geoff McNamara
 
tł. Piotr Amsterdamski
ISBN: 83-85458-78-6,
stron 280, cena: 35 zł
oprawa twarda
 
David Blair jest profesorem fizyki University of Western Australia i swą karierę naukową po¶więcił badaniom nad falami grawitacyjnymi. Ich istnienie przewidział już ponad osiemdziesi±t lat temu Einstein, lecz jak dot±d nikomu nie udało się tego potwierdzić empirycznie. Zespół kierowany przez Blaira ma szanse być pierwszym, który zdoła je zarejestrować.