Wszystkie książki z serii Science Masters były wydane w formacie s6, w oprawie twardej (dysponujemy jeszcze pojedynczymi egzemplarzami poszczególnych tytułów)
 
Dlaczego lubimy seks?
Ewolucja ludzkiej seksualności
Jared Diamond


tł. Marcin Ryszkiewicz,
ISBN: 83-85458-69-7, stron 208, cena: 27 zł

Jared Diamond jest profesorem fizjologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) i członkiem amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, jest też jednym z najwybitniejszych przedstawicieli neodarwinizmu. Znany jest szeroko zarówno dzięki swemu dorobkowi naukowemu, jak i osi±gnięciom w popularyzacji nauki. W roku 1998 Diamond uhonorowany został Nagrod± Pulitzera
Jak myśli mózg?
Ewolucja w okamgnieniu
William C. Calvin

tł. Jacek Suchecki,
ISBN: 83-85458-62-X, stron 208, cena: 20 zł


Jak wykształciła się zdolność myślenia? Jaka jest rola mózgu? Jak powstała inteligencja? W jaki sposób myślimy? Nowy, odkrywczy obraz ewolucji ludzkiego mózgu i tego, jak myślimy - tu i teraz - przedstawia William H. Calvin, biolog i neuropsycholog, wykładowca na Washington University i specjalista od problematyki mózgu i ewolucji.
Kraina pierwiastków
Przewodnik po królestwie układu okresowego
Peter Atkins

tł. Marek Jannasz,
ISBN: 83-85458-56-5, stron 206, cena: 20 zł

Profesor Atkins, znany chemik, ceniony jest też za swój dorobek popularyzacyjny. Kraina pierwiastków to jedna z nielicznych w literaturze światowej książek popularnonaukowych poświęconych podstawom chemii. Książka Atkinsa pozwala laikowi poznać podstawy budowy pierwiastków chemicznych i najprostszych molekuł oraz zrozumieć zasady, które umożliwiły powstanie życia.
Laboratorium Ziemia
Gra, której nie możemy przegrać
Stephen H. Shneider

tł. Anna Tanalska-Dulęba,
ISBN: 83-85458-64-6, stron 200, cena: 24 zł

Stephen H. Schneider, jednen z odkrywców "efektu cieplarnianego" i uznany autorytet w dziedzinie globalnej zmiany klimatu jest profesorem biologii oraz członkiem Katedry Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Stanforda. Laboratorium ziemia to unikalna prezentacja nowej nauki o systemie ziemskim i o globalnej zmianie, a zarazem krótki wykład historii Ziemi oraz opis jej - oraz naszej - możliwej przyszłości.
Liczby natury
Ian Stewart

tł. Michał Tempczyk,
ISBN: 83-85458-55-7, stron 184, cena: 20 zł

Ta ksi±żka to spojrzenie na świat oczami matematyka, zupełnie nowe wyjaśnienie wielu otaczających nas zjawisk i lekcja nowej, innej niż szkolna, matematyki. Liczby natury to napisana bez żadnych równań książka, która w odkryciach teorii chaosu pozwala dostrzec nowy obraz przyrody. Profesor Ian Stewart za swe osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji nauki uhonorowany został licznymi prestiżowymi nagrodami.
Mózg
Susan A. Greenfield

tł.
Roman Zawadzki,
ISBN: 83-85458-70-0, stron 184, cena: 29 zł

Susan A. Greenfield, profesor farmakologii i fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, ceniona na całym świecie neurolog, ukazując mechanizmy rządzące zachowaniem pojedynczych neuronów i budową ludzkiego mózgu próbuje dotrzeć do odwiecznej tajemnicy indywidualnej, jednostkowej świadomości, przy okazji ostro przeciwstawiając się robiącej ostatnio wielka karierę metaforze ludzkiego mózgu jako komputera.
Natura umysłów
Daniel C. Dennett

tł. Witold Turopolski,
ISBN: 83-85458-61-1, stron 208, cena: 20 zł

Dennett, najwybitniejszy chyba - i zarazem najbardziej kontrowersyjny - wśród współczesnych filozofów umysłu, intelektu i inteligencji jest szefem Centrum Studiów nad Poznaniem na Uniwersytecie w Tafts w Bostonie. W Naturze umysłów Dennett pisze o tym, co wynika z teorii Darwina dla wiedzy o człowieku, jaka jest natura ludzkiego umysłu, co nas wyróżnia ze świata zwierząt, a co z nim łączy.
Ostatnie trzy minuty
Paul Davies

tł. Piotr Amsterdamski,
ISBN: 83-85458-50-6, stron 192, cena: 20 zł

Profesor Paul Davies to ceniony popularyzator fizyki i naukowiec o uznanym dorobku. Ostatnie trzy minuty to oparta o współczesną wiedzę fizyczną i kosmologiczną odpowiedź na pytanie towarzyszące ludzkości od jej zarania - czy nastąpi koniec świata? To zarazem wprowadzenie w podstawowe problemy dzisiejszej fizyki i próba ukazania tych obszarów, gdzie wkracza ona na tereny zastrzeżone dotąd dla filozofii.
Pochodzenie człowieka
Richard Leakey

tł. Zdzisław Skrok,
ISBN: 83-85458-51-4, stron 224, cena: 20 zł

Co sprawiło, że humanoidy stały się ludźmi? Czy powstanie człowieka było możliwe - a ewolucja naszego gatunku nieunikniona - dzięki temu, że nasi przodkowie zdobyli umiejętność poruszania się w postawie wyprostowanej? Na te pytania odpowiada niekwestionowany autorytet współczesnej paleontologii, dyrektor Muzeum Narodowego Kenii - Richard Leakey.
Początek Wszechświata
John D. Barrow

tł. Stanisław Bajtlik,
ISBN: 83-85458-52-2, stron 176, cena: 20 zł

Pytanie o początek Wszechświata jest równie dawne, jak myślenie. Profesor Barrow w tej książce pokazuje, co na temat początku Wszechświata dzisiejsza nauka wie z całą pewnością, jakie pomysły po drodze odrzuciła, jakim naukowym hipotezom i pomysłom przyznaje się dziś największe szanse na sukces, i... na jakie pytania zapewne nigdy nie uzyskamy odpowiedzi.
Rzeka genów
Richard Dawkins

tł. Marek Jannasz,
ISBN: 83-85458-54-9, stron 232, cena: 20 zł

Najlepiej znany współczesny biolog-ewolucjonista, współtwórca neodarwinizmu, autor między innymi Samolubnego genu i Ślepego zegarmistrza odpowiada w tej książce na pytanie o to, jak doszło do wybuchu "bomby replikacyjnej" (czasem zwanej życiem) i czym proces ten może się skończyć. Zarazem Rzeka genów to doskonałe wprowadzenie do współczesnego neodarwinizmu.
 
Dostępne wydanie II, poprawione i uzupełnione
Samolubna komórka
Robert A. Weinberg

tł. Anna Tanalska-Dulęba,
ISBN: 83-85458-73-5, stron 208, cena: 33 zł

Robert A. Weinberg jest wybitnym biologiem, a swą karierę naukową poświęcił problemowi nowotworów. Samolubna komórka to wiodący nas szlakami biologii komórki, biologii ewolucyjnej i medycyny naukowy esej o tej wciąż najstraszliwszej z chorób i o perspektywach, które w walce z rakiem stwarza przed nami współczesna nauka.

Symbiotyczna planeta
Lynn Margulis

tł. Marcin Ryszkiewicz,
ISBN: 83-85458-72-7; stron 240, cena: 29 zł

Profesor Lynn Margulis jest jednym z największych autorytetów współczesnej biologii, jest też jedną z współautorek teorii Gai, ukazującej Ziemię jako jeden żyjący system. Symbiotyczna planeta to fascynujący esej o Ziemi i zamieszkujących ją organizmach i próba roztoczenia zupełnie nowej perspektywy, akcentującej w refleksji na temat ewolucji właśnie symbiozę, a nie konkurencję.
Światełko mydliczki
George C. Williams

tł.
Marcin Ryszkiewicz,
ISBN: 83-85458-65-4, stron 214, cena: 20 zł

Profesor Williams, biolog zajmujący się od wielu lat problemami ewolucji i ekologii, członek amerykańskiej Akademii Nauk pisze o wszystkim w co nas, ludzi (i naszych zwierzęcych kuzynów) wyposażyła ewolucja i o tym jakie płyną z tego pożytki, a jakie kłopoty. Książka opowiada też, dlaczego - dla współczesnej nauki - nonsensem jest dyskusja o tym, czy natura (ewolucja) jest dobra czy zła, głupia czy mądra...
Trzy drogi do kwantowej grawitacji
Lee Smolin

tł. Jerzy Kowalski-Glikman,
ISBN: 83-85458-90-5, stron 244, cena: 34 zł

Teoria kwantowej grawitacji jest Świętym Graalem współczesnej fizyki (i współczesnej nauki!). Tylko model, który będzie potrafił pogodzić teorię względności Einsteina, opisujacą zjawiska wielkoskalowe, i mechanikę kwantową, opisującą świat w mikroskali, może stać się podstawą tak poszukiwanej przez fizyków "teorii wszystkiego". Profesor Lee Smolin szkicuje w swej najnowszej książce obraz dróg, którymi fizycy przełomu tysiącleci podążają ku teorii wielkiej unifikacji i próbuje też - a jako jeden z największych ekspertów od kwantowej grawitacji ma wiele do powiedzenia - odpowiedzieć na pytanie, która z tych dróg może doprowadzić nas do celu. 
 

BIBLIOGRAFIA
Tylko sześć liczb
Martin Rees

tł. Piotr Amsterdamski,
ISBN: 83-85458-74-3, stron 248, cena: 35 zł

Profesor Martin Rees, zwany "astronomem astronomów" opowiada, w jaki sposób wszystkie elementy Wszechświata - od atomów po gwiazdy - są ze sobą w powiązane. Powiązania te można opisać za pomocą zaledwie sześciu liczb, a cały przebieg ewolucji Kosmosu jest funkcją tych właśnie wielkości: gdyby którakolwiek z nich była inna, nie istniałyby ani gwiazdy ani planety, nie mówiąc o nas samych.
Wzory na krzemowej płytce
Najprostsze idee, na których opiera się działanie komputera
W. Daniel Hillis


tł. Piotr R±czka,
ISBN: 83-85458-71-9, stron 224, cena: 33 zł

Hillis to jeden z najciekawszych dziś specjalistów od komputerów, jest też autorem licznych pomysłów i patentów stosowanych w praktyce. Wzory na krzemowej płytce to krótki i świetny wykład o tym jak działają komputery, jak pracuje hardware, do czego służy software, co to jest programowanie równoległe, co to są sieci neuronalne, jakie są szanse badań nad AI i jakie są perspektywy rozwoju technologii informatycznych.